Ana Menü
· Ana Sayfa
· Video galeri
· Resim Galerisi
· Arama
· İletişim
· İletişim
Başlığı Görüntüle
 Başlığı Yazdır
Tavşan Davranışları
admin
img96.imageshack.us/img96/9629/tavsanz.jpgTavşanlar doğada av konumunda oldukları için ürkek canlılardır. Bu sebeple yeni bir ortama uyum sağlaması biraz zaman alabilir. Özellikle yeni almış olduğunuz bir tavşanınız varsa yeni ortamına alışıncaya kadar daha dikkatli davranmalısınız. Tavşanınızın yaşadığı yerde gürültülü seslerin çıkarılması tavşanınızı strese sokabilir. Ancak ortamına alışıp kendini güvende hissettikten sonra, tavşanların ne kadar sevimli canlılar olduğunu sizde göreceksiniz.

İdrar Püskürtme :

Tavşanların alanlarını belirlemek amacıyla çevresindeki bölgelere idrarlarını püskürterek yaptıkları cinsel bir davranıştır. Bu davranış sıradan bir idrarını yapma olayından farklıdır. Amaç idrarlarını yapmak değil, bölgeye kokularını bırakmaktır. Eğer tavşanınızın bu sorununu kısa süre içerisinde çözemezseniz, bu cinsel davranış zamanla alışkanlık haline dönecek ve tavşanınız bunu her zaman yapabileceğini düşünmeye başlayacaktır. O zaman da bu davranışı engellemeniz çok zor olacaktır.

Boyunlarını Eşyalara Sürtme :

Tavşanlar, çenelerinin altında bulunan kıl folliküllerindeki salgı bezlerinden salgıladıkları feromonları çevrelerindeki cisimlere sürmek suretiyle kokularını çevreye bırakırlar. Bu kokuları alan diğer tavşanlar o bölgede yaşayan tavşanların varlığından haberdar olurlar. Bu davranış şekli tavşanlar için doğal ortamda aynı zamanda bir nevi iletişim aracıdır. ("Ben buralardayım, haberiniz olsun!" gibi) Böylelikle tavşanlar yaşadıkları bölgeyi ve diğer tavşanları tanıyabilirler.

Tünel Kazma :

Tavşanlar kendilerini güvende tutmak ve doğum yapmak için tüneller kazarlar. Tavşanlar gece aktif hayvanlar oldukları için, kazdıkları tünelleri gündüzleri dinlenme yeri ve sığınak olarak kullanırlar. Tavşanlar ev ortamında tünel kazamadıkları için; içgüdüsel olarak benzer ortamı sağlayan, kuytu ve üstü kapalı yerlere girmeyi çok severler.

Arka Ayaklarını Yere Vurma Davranışı :
Korku ve stres yaratan ani değişiklikler (gürültü, koku vb.), gruptaki diğer tavşanları tehlikeye karşı uyarmak amacıyla, tavşanların arka ayaklarını yere vurma şeklindeki bir davranışı ortaya koymalarına neden olur.

Agresiflik ve Saldırganlık :

Tavşanlar ergenlik döneminde genellikle hırçınlaşırlar. Zaman zaman hırlama ve pençeleme şeklinde davranışlar bu dönemde görülebilir. Bunun sebebi tamamen kendini koruma içgüdüsü ile ilgilidir. Çünkü doğal ortamda, ya da sayıca fazla tavşanların bir arada tutulduğu tavşan gruplarında; genç erkekler cinsel olgunluğa ulaştığı zaman, yetişkin erkekler onları kısırlaştırmaya çalışırlar. Tavşanların testislerini istedikleri zaman karınları içine çekebiliyor olmaları, bu kısırlaştırma faaliyetlerinden en az kayıpla kurtulmalarına yardımcı olur. Tavşanınız ergenlik dönemini atlatıp kendini koruyabilecek boyutlara ulaştığında, hırlama ve agresiflikler kaybolur.

Yuva Hazırlama Davranışı :

Anne tavşanlar yavrulamadan önce kendi tüylerini yolarak ve farklı maddelerle (kuru ot, saman, v.s.) birleştirerek bir yavru yuvası hazırlar. Doğal ortamdaki tavşanlar yuvayı doğum için kazdıkları özel tünellerin sonuna yaparlar. Bu sebeple tavşanınızı üretmeyi düşünüyorsanız benzer ortamı sağlayan ayrı bir doğum bölmesi oluşturmalısınız.

Yalancı Gebelik :

Tavşanınızın hiç çiftleşmemiş olmasına yada çiftleştiği halde gebe kalmamasına rağmen gebelik belirtilerini göstermesi durumudur. Basit bir ifadeyle kendini hamile sanır.Yalancı gebeliğin görünümü gerçek gebelikte olduğu gibidir. Karın ve memeler büyür, haraketliliği azalır, sakinleşir. Bu sürenin sonunda tavşan tüylerini yolar, yavru yapmaya hazırlanır ve yuva yapma davranışlarına girişir. Bundan bir süre sonra da normal günlük yaşamına döner

Diş Gıcırdatma :

Diş gıcırdatması tavşanlarda ağrı belirtisidir.
 
Atlanilacak Forum:
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Anket
En çok hangi hayvanı seviyorsunuz ?

Kedi
Kedi
25% [1 Oy]

Köpek
Köpek
75% [3 Oy]

Kuş
Kuş
0% [0 Oy]

Balık
Balık
0% [0 Oy]

At
At
0% [0 Oy]

Oy: 4
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 23/11/2010 01:29
Kibris Forum