Ana Menü
· Ana Sayfa
· Video galeri
· Resim Galerisi
· Arama
· İletişim
· İletişim
Başlığı Görüntüle
 Başlığı Yazdır
Genital Enfeksiyonlar:
admin
Genital Enfeksiyonlar: Dış genital organlar (vulva, penis, testıs) belirli zührevi hastalıklarla bulaşık olabilirler. En yaygın bilinen dış üriner organ hastalığı kırsal kesimde ve yabani tavşanlarda görülen Treponema cunıculi’dır. Bu hastalık erkek tavşanları penis yoluyla etkiler ve hastalık taşınır. Antibiyotikler tedavide etkindir. Hastalık diğer hastalıklarla birlikte seyrederse genital organların içini de etkileyebilir. Bu tip hayvanların üremede kullanılmamaları gereklidir.

Metritis bir uterus hastalığıdır ve tavşanlarda genellikle mastitis ile birlikte veya solunum yolu hastalıkları sonucunda görülür. Tavşanlara has bir hastalıktır. İlk şikayetler dişinin kısırlığı ve mastitis şeklinde başlar Gebelikte düşükler görülebilir. Ancak hastalığın esas seyri doğumdan sonra başlar. Uterus kalınlaşır, kontraksiyonlar güçleşir ve embriyoların bulunduğu son kısımlarda abseler oluşur. Bazan bu abseler bütün uterusu kaplayabilir. Hastalığın tanımı zordur.

Staphylococcus ve pesteurella, listeria ve salmonella hastalıkta etkili olabilmektedir. Hastalığın başında antibiyotikler verilebilir, ancak herzaman sonuç alınmayabilir. Onleyici hijyenik tedbirler hastalığın kontrolünde esastır.
 
Atlanilacak Forum:
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Anket
En çok hangi hayvanı seviyorsunuz ?

Kedi
Kedi
25% [1 Oy]

Köpek
Köpek
75% [3 Oy]

Kuş
Kuş
0% [0 Oy]

Balık
Balık
0% [0 Oy]

At
At
0% [0 Oy]

Oy: 4
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 23/11/2010 01:29
Kibris Forum