Kıbrıs Veteriner Kliniği Prof. Dr. Huriye Horoz Kaya Girne - Karaoğlanoğlu - Kıbrısveteriner.com - Forum: Karada Avlanan Balık!

Ana Menü
· Ana Sayfa
· Video galeri
· Resim Galerisi
· Arama
· İletişim
· İletişim
Başlığı Görüntüle
 Başlığı Yazdır
Karada Avlanan Balık!
admin
i257.photobucket.com/albums/hh233/Merth-hh/karadavlananbalk1.jpgZoologlar Afrika'daki bataklık alanlarda ilginç bir balık keşfetti. Bir tür yayınbalığı olan Channalabes apus, kendisini karaya "fırlatarak" böcek avlıyor.

Hayvan, yüzgeçlerini kullanmadan yerine getirebildiği bu hareket yetisini aşağı doğru bükülebilen omurgasına borçlu. Araştırmacılar aynı yetiden karaya çıkan ilk omurgalıların da yararlanmış olabileceğini düşünüyorlar. Bu ilginç balığı Afrika'da gözlemleyen Antwerpen Üniversitesi araştırmacısı Sam Van Wassenbergh , balığın tropikal bataklıklarda son derece uygunsuz çevre koşullarında yaşaması nedeniyle, biyologların gözünden kaçtığını sanıyor.

Hayvanların birçoğu yapışkan dil veya yırtıcı çene gibi çeşitli avlanma stratejileri geliştirmişlerdir. C.apus ise açık ağzıyla avına, üstten saldırmaya izin verecek bir taktik geliştirmiş. Karada avlandıkları bilinen ve çamur zıpzıpları (mudskipper) olarak adlandırılan diğer balıkların da son derece esnek yapıları var. Van Wasserbergh bunun karada avlanmak için en iyi yöntem olduğuna inanmakta.

C. apus yayın balığı her ne kadar günümüzde yaşıyor olmasına rağmen ilk omurgalıların karaya çıkışı hakkında ipuçları vermekte. Bu yazının 12.4.2006 tarihinde Nature dergisinde yayımlanmasından birkaç hafta önce paleontologlar, Tiktaalik roseae olarak adlandırılan bir fosili tanıtmışlardı. Bu hayvanın yüzgeçlerinin içinde kol kemiğine benzer kemikler vardı..i257.photobucket.com/albums/hh233/Merth-hh/karadavlananbalk2.jpgi257.photobucket.com/albums/hh233/Merth-hh/karadavlananbalk3.jpg
 
Atlanilacak Forum:
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Anket
En çok hangi hayvanı seviyorsunuz ?

Kedi
Kedi
25% [1 Oy]

Köpek
Köpek
75% [3 Oy]

Kuş
Kuş
0% [0 Oy]

Balık
Balık
0% [0 Oy]

At
At
0% [0 Oy]

Oy: 4
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 23/11/2010 01:29
Kibris Forum