Ana Menü
· Ana Sayfa
· Video galeri
· Resim Galerisi
· Arama
· İletişim
· İletişim
Başlığı Görüntüle
 Başlığı Yazdır
Ankara Tavşanı Hakkında Bilgiler Ve ( Angora Tavşanı )
admin
img845.imageshack.us/img845/8919/flau81.jpg

Yavru ANGORA TAVŞANI

img197.imageshack.us/img197/8554/769859801.png

Yetişkin ve Tüy Kesimi Gelmiş ANGORA Tavşanı

img835.imageshack.us/img835/6729/472296171.png

Ankara Tavşanı (Angora Tavşanı)

Dünyada Avustralya`dan Fransa`ya kadar birçok ülkede yetiştirilen ve sayıları milyonlarla ifade edilen Ankara Tavşanı anayurdundaki birkaç çiftlikte bine yakın bulunuyor.

Ankara Tavşanı tarihi belgelere göre 1723 yılında Anadolu`da tamamen yok olmuştur. Almanya`da yaşayan gurbetçi bir vatandaş tarafından yeniden anayurduna getirilen Ankara Tavşanı kayseri`de bir çiftlikte yetiştirilmeye başlanmıştır. Ankara`da Tarım ve Köyişleri Bakanlığı`na ait bir enstitüde de yetiştirilen Ankara Tavşanının sayısı sadece 500-1000 arasındadır. Tesadüfen bulunulan bu ırkı anayurdunda yaygınlaştırma çalışmaları devam etmektedir.
Çok değerli olan Ankara Tavşanı anayurduna kolay uyum sağlamıştır.

Ankara Tavşanı bir batında 4 ile 14 arasında yavru doğurur. 40 santimetreye kadar ulaşan yünü iki-üç aylıkken kırkılmaya başlar ve her hayvan yılda ortalama 1 kilo yün verir. Hafif ve yüksek ısı tutan özellikle angora kazak üretimi ve elektromanyetik etkisi nedeniyle romatizma hastalan için üretilen giyeceklerde kullanılan Ankara Tavşanının yünü altın değerindedir.

Ankara Tavşanından elde edilen Angora yünü koyun yününe göre sekiz kat fazla ısı vermekte ve alerjiye de yol açmamaktadır. Ankara Tavşanının yününden yapılan korse dizlik iç çamaşırı fizik tedavi ve nevraljide kullanılan termal giysilerin dolaşım bozukluğu ve romatizma başta olmak üzere bir çok hastalığa iyi gelmektedir.


Ankara Tavşanın öncelikli verimi yünü (Angora)’dür. İkinci derecede et üçüncü derecede kürk/deri dördüncü derecedeki verimi gübre ve mezbaha artıklarıdır. Ankara Tavşanın öncelikli verimi yünü (Angora)’dür. İkinci derecede et üçüncü derecede kürk/deri dördüncü derecedeki verimi gübre ve mezbaha artıklarıdır
 
Atlanilacak Forum:
Üye Girişi
Kullanıcı Adı

ParolaParolanızı Mı Unuttunuz?
Buraya Tıklayın
Anket
En çok hangi hayvanı seviyorsunuz ?

Kedi
Kedi
25% [1 Oy]

Köpek
Köpek
75% [3 Oy]

Kuş
Kuş
0% [0 Oy]

Balık
Balık
0% [0 Oy]

At
At
0% [0 Oy]

Oy: 4
Oy vermek için üye girişi yapmış olmanız gerekmektedir.
Başlama Tarihi: 23/11/2010 01:29
Kibris Forum